yWriter – program dla pisarzy

Każdy, kto w Wordzie (lub jakimś jego odpowiedniku) pracował nad większym kawałkiem prozy, zna ten problem: jak nad tym wszystkim zapanować? Jak spamiętać: co, gdzie, kiedy i z kim? Zakładać osobny arkusz w Excelu? A może mieć to wszystko zapisane w notesie?

Podejrzewam, że wielu autorów chciałoby korzystać z bardziej wyspecjalizowanego narzędzia do pisania powieści, ale jeden spośród tej rzeszy okazał się zawodowym programistą. Simon Haynes, australijski pisarz (Anglik z pochodzenia), autor licznych książek science fiction, postanowił pomóc sobie i innym pisarzom i stworzył program yWriter (który od sierpnia 2015 ma już 6. wersję).

Co najlepsze – program jest darmowy. Można oczywiście podziękować autorowi dobrowolną wpłatą, ale nie jest to konieczne.

Program ma wiele funkcji, im bardziej chcemy się weń zagłębić, tym przydatniejszy się wydaje (choć pierwsze wrażenie jest raczej umiarkowane – pusto i nie wiadomo, co robić).

yWriter jest programem spolszczonym, ale dość słabo (wybieramy: “Localise/Choose language/Polski”) – nie wszystkie komunikaty zostały przetłumaczone.
Uwaga z 3 IX: Trzeba ściągnąć aktualizację (“Narzędzia/Sprawdż czy jest nowsza wersja”) – zdecydowanie poprawiono spolszczenie.

A potem zabieramy się już do pracy:

1. Otwieramy: “Projekt / Pusty projekt” i klikamy OK.; zapisujemy go na dysku pod wybraną nazwą.

yW01

2. W menu “Rozdział” wybieramy “Create New Chapter” (jak widać spolszczenie nie dotarło zbyt głęboko), wpisujemy tytuł rozdziału, dodajemy krótki opis (i OK).

yW02

3. W menu “Sceny” klikamy “Create New Scene” i dopiero teraz mamy mnóstwo możliwości. Nadajemy oczywiście tytuł, ale też i wprowadzamy imiona bohaterów (w zakładce “postacie”), możemy ustalić czas, miejsca, przedmioty, a nawet dodać obrazki lub fotografie. A potem wpisujemy lub przeklejamy z Worda tekst danej sceny.

yW03

4. Przy kolejnej scenie praca jest już łatwiejsza. Kontrolujemy miejsca i bohaterów (można ustawić, kto jest narratorem danej sceny), a potem w tabelce widzimy już i nasze rozdziały rozbite na sceny, i ich opisy.

Trochę pracy trzeba w to włożyć, ale nie zgubimy ani wątków, ani drugoplanowych bohaterów, ani ważnych dla rozwoju akcji przedmiotów. Nie tylko w dłuższej perspektywie oszczędzimy swój czas, ale też będziemy mieli wszystko w naszej powieści uporządkowane i czytelnie podane.

Oczywiście yWriter nie jest jedynym programem dla pisarzy (opisy kolejnych zamieszczę tu wkrótce), ale ma on zdecydowanie najlepszy stosunek jakości do ceny.

W skrócie:

yWriter5 / yWriter6 – program na komputer (Windows, chociaż można – z pewną fatygą – zainstalować go na komputerach z Linuksem i MacOS), umożliwiający zapanowanie nad strukturą książki: postaciami, rozdziałami i scenami.

Plusy:

Rozbudowane możliwości kontroli wątków, wydarzeń i postaci książki
Darmowy

Minusy:

Niedoskonałe spolszczenie
Nie ma wersji na telefon lub tablet

Źródło:

http://www.spacejock.com/yWriter6.html (najnowsze Windowsy)
http://www.spacejock.com/yWriter5.html (starsze Windowsy)

PS
Jeśli piszesz lub chcesz napisać książkę, chciałbym podzielić się z Tobą wiedzą “na skróty”, żeby przekazać doświadczenie zebrane przez wielu autorów, które ułatwi Ci “życie literackie”.

Oto moja propozycja – półroczny kurs internetowy, w czasie którego poznasz tajniki przygotowywania powieści i pracy nad tekstem, aby sprawnie napisać książkę (lub poprawić już napisaną).

Szczegóły tutaj: kurs-6m2Patronat merytoryczny:
tabliczka-ns-m

Patronat książkowy:
tabliczka-tarabuk-m

6 thoughts on “yWriter – program dla pisarzy”

  1. Kamil Witkowski

   yWriter jest pomocą dla pisarza i nie sądzę, żeby wydawnictwa z niego korzystały. Ale – nie jest to potrzebne: wszystkie teksty (rozdziały, sceny) zapisywane są w formacie rtf (czyli uniwersalnym). Można je przerzucić do Worda i zapisać jako doc.
   W formacie yWritera zostają natomiast: spis postaci, uwagi, opisy scen i rozdziałów itp., czyli to co jest tajemnicą warsztatu autora 🙂

 1. dosc sprawnie opanowlem format scenariusza. Sam ustawiam sobie worda, jednak wiele mi brakuje do sprawnosci profesjonalnych programów, kóre pozwalaja zapanowac nad scenariusem w sensie produkcyjnym.
  Nosze sie z zamiarem napisania ksiażki, ale mam problem z formatem ksiazkowym. Czy ywrirer to zapewnia automatycznie?

  1. Do pisania scenariuszy jest też dostępne makro do Worda, które trochę automatyzuje pracę (wielkość czcionki, tytuły scen itp.).
   W przypadku pisania powieści nie ma tak rygorystycznych wytycznych (niektóre wydawnictwa podają informacje o pożądanym formacie, ale nic się nie stanie, jak autor tego nie będzie przestrzegał – liczy się treść).
   yWriter przede wszystkim pomaga w zapanowaniu nad większą formą, żeby nie przeszukiwać co i rusz kilkusetstronicowego pliku w Wordzie, na przykład aby sprawdzić kiedy pojawia się jaka postać.

 2. Przy zakładce scena znajduje się kolumna ‘perspektywa” wiem co oznacza w twórczosci plastycznej, ale tu? – nie mam pojęcie. Proszę o wyjasnienie. Dziekuje Wiesiek

 3. Odgrzeję kotleta, bo pojawił się w polskiej wersji całkiem nowy, zaskakująco bogaty i łatwy program dla pisarzy. Quoll Writer. Nazwa może dziwna, ale programik już wcale nie. Sam piszę w nim od roku (darmowa alternatywa dla Scrivenera)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *